RTCYPP News 11.6.21

RTCYPP News 11.6.21

The Imam of Hala Sultan Tekke congratulates the Abbot of Saint Barnabas Monastery and the faith community, on the occasion of the feast of St Barnabas .
“Bugün, Kıbrıs Rum Ortodokslarının en kutsal kilisesi olan Ap . Barnabas’da yapılan ayine Kıbrıs Müftülüğünü temsilen katıldık. Bütün ada genelinde herkes için Din ve İbadet özgürlüğü hususundaki prensiplerimizi tekrarladık. Barışın simgesi olarak, Hala Sultan Tekkesinin tuvale basılmış bir fotoğrafını Papaz İoannise hediye ettik.
Bu ayini mümkün kılan ve gerekli izinleri veren tüm devlet yetkililerine, huzurlu ve güvenli geçmesi için güvenlik önlemleri alan polis teşkilatına ayrıca teşekkür ederiz .
Ne mutlu bizlere ki, binlerce yıllık medeniyyetimizde din düşmanlığı hiç bir zaman olmamıştır. «Es Sulhu Hayr-Hayr Sulhdadır´ “ Imam Shakir Alemdar (10.6.19 At the chapel on top of the grave of Saint Barnabas near Salamis.)
Muslim religious leadership of Cyprus acknowledge the feast of St Barnabas and for the last 9 years graciously join the Christian religious leadership of Cyprus to partake in the celebration of the apostle & founder of the Church of Cyprus, as a sign of respect and fraternal relations.
Since the outbreak of Covid 19 pandemic in 2020, Christian religious community has not been able to visit & pray at the Cathedral of Saint Barnabas where the Apostle is buried.
Posted in News.